tablica_zasow

Zasów to malownicza miejscowość położona na Podkarpaciu niedaleko dwóch dużych ośrodków przemysłowych takich jak Dębica i Mielec. Zasów słynie ze szkółkarstwa i tu właśnie zlokalizowanych jest kilkadziesiąt szkółek drzew i krzewów owocowych, w tym gospodarstwo Andrzeja Dubiela. W Polsce istnieją tylko dwa takie regiony. To tu zaopatrują się w sadzonki sadownicy, hurtownicy jak również osoby indywidualne. Znaleźć tu można chyba wszystkie odmiany jabłoni, śliwy, czereśni i innych drzew, krzewów owocowych. Wieloletnia tradycja szkółkarska w Zasowie jest potwierdzeniem doskonałej jakości produkowanych tu sadzonek.

Zasów posiada piękny park, z ruinami dworu rodziny Łubińskich. W parku „obok starych buków, jesionów, lip, wierzb płaczących oraz wielu innych drzew i krzewów, rosły w nim egzotyczne okazy, jak strzeliste orzechy amerykańskie i kasztany jadalne, które o dziwo, wytrzymywały najcięższe mrozy. Drzewa rosły w grupach i pojedynczo, a między nimi rozpościerały się jak dywany, jędrne zielone trawniki. Park przecinały aleje grabowe, leszczynowe i tujowe, lecz najwspanialsza była aleja lipowa, ciągnąca się od bramy wjazdowej, strzeżonej przez dwie barokowe kolumny i skromny domek zwany stróżówką – aż prawie do samego domu” – tak opisywał to miejsce najmłodszy z rodzeństwa Łubieńskich, Konstanty. Park do dzisiaj posiada piękne drzewa i jest miejscem spacerów mieszkańców, jak również miejscem odwiedzanym przez turystów.

Skąd tradycja szkółkarska w Zasowie?

Zasów to dawna siedziba arystokratycznego rodu Łubieńskich herbu Ponian. Z tego rodu wywodzi się prekursor szkółkarstwa na terenie Zasowa Witold Łubieński. Założył on pierwszą w wiosce szkółkę drzew i krzewów owocowych, w której zatrudnił miejscowych chłopów. Szkółkę, założoną przez Witolda Łubieńskiego, przejął jego syn – Tadeusz, który razem z ojcem przekształcił ją w nowoczesne zakłady ogrodnicze. W ten sposób szkółki stały się jednym z podstawowych źródeł utrzymania miejscowej ludności, co trwa do dziś.

Więcej o historii rodu Łubieńskiech: http://zarowianie.republika.pl/historia/h_zasow_siedziba_rodu_lubienskich.html